سه عمل مطلوب از نظر بهترین فاطمه زهرا س

دانلود عکس نوشته در اندازه مربعی (122 بار دانلود شده) دانلود عکس نوشته در اندازه استوری (139 بار دانلود شده)

 

سه عمل مطلوب از نظر بهترین بانوی عالم?

?الگوی مناسب فرد یا افرادی هستند که اول از همه خودشان از گناه و آلودگی در امان باشند، برترین افراد عالم که می‌توانند بهترین الگوها باشند ائمه اطهار علیهم‌السلام هستند؛ زیرا آنان بنابر آیات قرآن کریم از پلیدی و زشتی به دورند؛ چنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا؛ [2] همانا خداوند متعال اراده کرده است که پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور و کاملاً شما را پاک کند.» وقتی افرادی الگو باشند علاوه بر اینکه خودشان اعمال و رفتار نیک را انجام می‌دهند سعی در این دارند که راه درست را به ما معرفی کنند. ما با تبعیت کردن از آنان می‌توانیم راهی به سوی سعادت و خوشبختی پیدا کنیم.

⁦◀️⁩حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها به عنوان یکی از افراد برتر عالم در این دنیا سه چیز را دوست داشتند و به آن عمل می‌کردند که مطمئناً ما هم اگر آنها را در زندگی خود به کار گیریم، سعادتمند خواهیم شد، ایشان فرمودند: حضرت فاطمه زهرا علیها السلام فرمودند:

?حُبِّبَ إلی مِن دُنیاکُم ثَلاثٌ: تِلاوَةٌ کِتابِ‌اللهِ، وَالنَّظَرُ فی وَجهِ رَسولِ‌اللهِ، وَالإنفاقُ فی سَبیلِ‌اللهِ؛?

?سه چیز از دنیای شما محبوب من است: اوّل خواندن قرآن، دوم نگاه کردن به چهره‌ی رسول‌الله و سوم انفاق در راه خدا.

?صحیفةالزهرا، قول 19 ؛
?نهج‌الحیاة، ص 271

?در دنیا و آخرت همراه با قرآن کریم?

⁦◀️⁩حضرت زهرا سلام الله علیها در خانه وحی و در محضر رسول مکرم اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله بزرگ شدند و همیشه علاقه خود را به تلاوت قرآن و انس با آیات الهی نشان می‌دادند و حتی در وصیتشان به امیرالمؤمنین علیه‌السلام عرض کردند: «فَاکْثِرْ مِنْ تِلاوَةِ الْقُرآنِ، وَ الدُّعاءِ، فَإنَّها ساعَةٌ یَحْتاجُ الْمَیِّتُ فیها إلى اُنْسِ الاْحْیاءِ؛ [3] پس از آن که مرا دفن کردى، برایم قرآن را بسیار تلاوت کن، و برایم دعا کن، چون که میّت در چنان موقعیّتى بیش از هر چیز نیازمند به اُنس با زندگان است.» قرآن و کلام وحی باعث جلای روح و باطن فرد می‌شود و باعث زنده شدن قلوب خواهد شد.

دردانه رسول خدا همواره مورد لطف و محبت پیامبر اسلام قرار داشتند؛ به‌ گونه‌ای که هر زمان پیامبر خدا حضرت محمد (ص) حضرت زهرا (س) را می‌دیدند به احترامشان می‌ایستادند و از ایشان استقبال می‌کردند. پیامبر اکرم در مورد شخصیت حضرت زهرا (س) می‌فرمایند: «إنَّ فاطِمةَ بَضعَةٌ مِنّی و هِىَ نورُ عَینی و ثَمَرَةُ فُؤادی؛ یَسوؤُنی ما ساءَها و یَسُرُّنی ما سَرَّها؛ [4] فاطمه پاره تن من و روشنى دیده و میوه دل من است. آنچه او را ناراحت کند مرا ناراحت می‌کند و آنچه شادش کند، مرا شاد مى‏‌کند.»
حضرت زهرا (س) هم همین حس را به رسول خدا داشته همیشه ایشان را احترام کرده به پیروی از رسول خدا می‌پرداختند. اکنون ما که از توفیق دیدار پیامبر اکرم بی‌نصیب هستیم، با عمل به سیره آن حضرت می‌توانیم باعث خشنودی و کسب رضایت ایشان شویم و در این صورت رضایت خدواند متعال را هم کسب خواهیم کرد زیرا خشنودی خدواند در پی عمل به دستورات دین و پیامبر حاصل خواهد شد.
انفاق موجب افزایش روزی
برترین بانوی اسلام در زندگی خود همیشه پایبند به انجام اعمال نیک بوده انفاق به نیازمندان را بسیار دوست می‌داشتند؛ به گونه‌ای که فقیری نزد رسول خدا آمد و پیامبر اکرم ایشان را به در خانه حضرت زهرا (س) راهنمایی کردند و این بانوی بزرگوار اسلام گردنبند خود را به فقیر دادند و همین گردبند گرسنه‌اى را سیر و مستمندى را بی‌نیاز و برهنه‌اى را مالک لباس و غلامى را آزاد کرد و در آخر به دست صاحبش بازگشت. [5] حضرت زهرای مرضیه (س) با این انفاق و دستگیری از نیازمندان به ما آموخت که رضایت خدا و رسول در گرو یاری و کمک به مستمندان و نیازمندان است. انفاق و کمک به نیازمندان برکات فراوانی برای فرد و جامعه خواهد داشت و نه تنها مال انسان را کم نخواهد کرد بلکه آن را چندین برابر می‌کند چنان‌که پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «مَن أعطی دِرهَما فی سَبیلِ اللّه ِ کَتَبَ اللّه لَهُ سبعَمِائةِ حَسَنَةٍ؛ [6] هر که یک درهم در راه خدا بدهد، خداوند برایش 700 ثواب می‌نویسد.»
* حجت‌الاسلام سیداحسان دهسار استاد حوزه علمیه قم
=================
پی‌نوشت:
[1] سوره نمل، آیه 24.
[2] سوره احزاب، آیه 33.
[3] بحارالانوار الجامعه لدرر اخبارالائمه الاطهار علیهم‌السلام، ج 79، ص 27.
[4] همان، ج 37، ص 84.
[5] بحارالانوار، ج 43، ص 56، ح 50.
[6] بحارالانوار الجامعه لدرر اخبارالائمه الاطهار علیهم‌السلام، ج 74، ص 120.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هجده =