بک عرفتک

دانلود عکس نوشته در اندازه مربعی (318 بار دانلود شده) دانلود عکس نوشته در اندازه استوری (321 بار دانلود شده)

?در ابتداي دعاي ابوحمزه ثمالي مي‌خوانيم:

.

.

?«بِكَ عَرَفْتُكَ وَ أَنْتَ دَلَلْتَنِي عَلَيْكَ وَ دَعَوْتَنِي إِلَيْكَ؛

.

.

?من تو را با تو شناختم و تو مرا بر خودت راهنمايي کردي و مرا به سوي خودت خواندي.»

.

.

◀️تعبير «أَنْتَ دَلَلْتَنِي عَلَيْكَ وَ دَعَوْتَنِي إِلَيْكَ» آسان‌تر قابل فهم است و مي‌توان گفت: به اين حقيقت اشاره دارد که خداوند به وسيله پيامبران ما را به سوي خويش راهنمايي و دعوت نموده است.

.

.

?اما معناي «بک عرفتک؛ من تو را با خودت شناختم» چيست؟

.

.

?ممکن است بگوييم: اين حقيقت معرفتي خاص براي امام زين‌العابدين عليه‌السلام است و ما توان درک آن را نداريم.

.

.

 

?اما دسته‌اي ديگر از روايات به اين حقيقت اشاره دارد که اصلا خداي متعال جز با خودش شناخته نمي‌شود، که به چند نمونه از اين روايات اشاره مي‌کنيم: از حضرت صادق عليه‌السلام‌ نقل شده است:

.

.

◀️چگونه خدا را يگانه مي‌داند کسي که گمان مي‌کند به وسيله غير او، او را شناخته است، در حالي که تنها کسي خداوند را شناخته است که با خدا، خدا را شناخته باشد. پس کسي که او را با خودش نشناخته باشد او را نشناخته است.»

.

.

◀️در ادامه همين حديث آمده است: ؛ هيچ مخلوقي چيزي را جز به وسيله خداي متعال درک نمي‌کند.»

.

.

◀️در روايتي ديگر آمده است که منصور بن حازم مي‌گويد: به امام صادق عليه‌السلام عرض کردم: ؛من با گروهي بحث کردم و به ايشان گفتم: خداي متعال بسيار بالاتر و گرامي‌تر از آن است که به وسيله خلق شناخته شود، بلکه مردم به وسيله خدا شناخته مي‌شوند. حضرت در تاييد اين سخن فرمودند: خدا تو را رحمت کند!»

.

.

?اما به راستي چگونه خدا به وسيله خودش شناخته مي‌شود و چگونه ما به وسيله خداوند شناخته مي‌شويم؟ با تمثيلي ساده مي‌توان به اين سوال پاسخ داد،

.

.

?تمثيلي که مي‌توان در پاسخ به اين سؤال از آن بهره برد اين است که آنچه را که ما در رؤيت‌هاي حسي‌ مي‌بينيم به وسيله نور مي‌بينيم و اگر نور نباشد نمي‌توانيم چيزي را ببينيم و اين مطلبي روشن است. اما اگر سؤال شود: اکنون که ديدن همه چيز به نور وابسته است، خود نور را با کمک چه چيز مي‌بينيم، پاسخ اين است که نور را با خودش مي‌بينيم؛ بدين معنا که ديدن نور نيازمند واسطه نيست. براي ديدن آفتاب نياز نيست نوري ديگر بتابد تا در پرتوي آن، آفتاب را ببينيم.

.

.

?برگرفته از شرح دعای ابوحمزه ثمالی آیت الله مصباح یزدی، شرح کامل این فراز از دعا به همراه صوت سخنرانی در لینک زیر ?

.

.

http://mesbahyazdi.ir/node/4061

.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دو =